471260. VALGHUNCHER.
471260. VALGHUNCHER.
Valgmand Hirschfanger. Fartøj Horn og Messing. Overdådigt graveret klinge med våbenskjold, grotesker og løv. Læderskede med messing, messing stemplet i spidsen med en kronet S. Sachsen, 18. århundrede klinge L ca. 49 cm, samlet ca. 62 cm.