471008. DÆNEPLADE, porcelæn, Makkum, Holland, første halvdel af det 20. århundrede.
Polykrom dekoration af blomster og fugle. Mærket Makkum 479. Lavet huller på bagsiden til vægophæng.
Diameter 31,5 cm.
Brugsslitage, tre Kantstødt på undersiden af kanten.