FRANSK MANTELUR. Indisk kvinde på rævejagt.

470074. FRANSK MANTELUR. Indisk kvinde på rævejagt.

4-benet stativ, onyx base med rigt dekoreret montering, figurativt vedhæftning af en indianerkvinde, der jager ræve med bue og pil, som er mærket brevete sgdg, modelnummer 1349, dateret til omkring 1900. mål ca. H 40 cm, stativ 39 x 16 cm.

Individuelle manglende dele, bageste højre hestetønde ødelagt, flygtende ræv løsnet, bevægelsen snavset, briller mangler.

Nøgle/nøgler findes

Få foretaget en gratis vurdering!

Nøgle/nøgler findes

Antal besøg: 1.012