466276. GRANAT ØRERINGE ANTIKKE.
Øreringene er udført i 925 sølv og helt forgyldt i 585 gult guld, de er stemplet på ørestropperne øverst, samt producentmærket HG.
Foldeørekrogene har store rosetter, som er besat med runde facetslebne granatsten i antik rosenskåret i tre niveauer.
Øreringe længde 2 cm, bredde 1,3 cm, vægt 4,1 gram.
Rigtig god stand, tjekket af guldsmed og professionelt og omhyggeligt rengjort.