462782. KERAMIK, 3 dele, nisser, 20. århundrede.
Nisseskulptur med løst træværktøj, højde ca 29 cm.
Siddende julemandsskulptur med lanterne, højde 13,5 cm.
Skål med rygende nisseskulptur, højde 8 cm.
Brugsslitage, skål med Kantstødt på munden og glasurafslag på stubben.