HJØRNESKAB, almue, 18. og 18./19. århundrede.

462349. HJØRNESKAB, almue, 18. og 18./19. århundrede.

Todelt hjørneskab. Overdel med låge og to underliggende hylder, lågens inderside dateret 1794. Underskabe senere med senere maling.
Overskab højde 113 cm, bredde 63 cm og dybde 41 cm.
Underskabshøjde 79 cm, bredde 83 cm og dybde 56 cm.

Mølle- og aldersslid.
Underskab med senere maling.

Få foretaget en gratis vurdering!

Mølle- og aldersslid.
Underskab med senere maling.

Antal besøg: 734