461692. VÆGHÆNG, Atlantic, forgyldt, gustaviansk stil, 20. århundrede.
Emaljeret urskive med romertal, mærket Atlantic. Urværk mærket FHS 17,5 cm 137,4. Pendel og nøgle er tilgængelige.
Højde 50 cm.
Brugsslitage, forgyldningsskader, suppleret med nyere skrue på bagsiden, nøgle ikke original, ikke funktionstestet.