FLYPROPELLER, træ, Gipsy Major, England, 1935.

460158. FLYPROPELLER, træ, Gipsy Major, England, 1935.

Signeret på den ene side DRG NO DH 5520/H/9 Gipsy II & III, Gipsy Major LH På den anden side 06-4" P4 11 MAR/35 Længde 193,5 cm De Havilland var en britisk flyproducent grundlagt i 1920 af Geoffrey de Havilland. I løbet af 1920'erne og 1930'erne blev der fremstillet et stort antal Mothars, tidens mest populære skole- og generelle fly. De første eksempler på de Havilland-fly blev produceret af Aircraft Manufacturing Co (Airco) samt under licens i forskellige lande.

Firmaet producerede også motorer, frem for alt den 4-cylindrede rækkemotor Gipsy Major på 130 hk som blandt andet blev brugt i den velkendte Tiger Moth. Senere blev der også udviklet jetmotorer og turbopropmotorer.

I 1960 blev virksomheden overtaget af Hawker Siddeley.

Brugsslitage, revner og mindre skader på yderkanterne. Beskyttelsesbetræk med buler.

Få foretaget en gratis vurdering!

Nyköpings Auktionsverk
Antal besøg: 7.767