4577755. EVA ENGLUND. Vase, glas, „Eldlek“, Pukeberg, signeret Eva Englund 1966.
Røgfarvet, dråbeformet vase med udhængsteknik, fanget indretning og bobler
Markeret: Pukeberg
Højde: 31 cm
Diameter: 22 cm.
Mindre overfladeslid, mindre ridser, mulig fabrikationsfejl på indersiden (spån/materialetab), ingen andre bemærkninger.
Eva Englund (1937–1998)