ELISABETH WEIXLGÄRTNER-SÖDERBERG. Læsende kvinde, olie på lærred.
4561353. ELISABETH WEIXLGÄRTNER-SÖDERBERG. Læsende kvinde, olie på lærred.
Interiør med læsende kvinde og tulipaner. Signeret og dateret E.W.35 og utydelig Elisabeth Weixlgärtner. 86 x 86 cm.
Elizabeth Weixlgärtner-Söderberg blev født i 1912 i Wien som datter af museumsdirektør Arpad Weixlgärtner og kunstner Pepi Weixlgärtner-Neutra. Fra en ung alder fik hun undervisning i maleri og tegning på Kunstgewerbeschule i Wien og senere på Kunstakademiet i Wien mellem 1927-1932. Weixlgärtner-Söderbergs mor var af jødisk afstamning, og efter Tysklands annektering af Østrig i 1938 rejste hun til Sverige, hvor hun senere giftede sig med komponisten Karl Söderberg i 1942.
Minimale lærredshuller. Mindre buler og lærredslagning ved tulipanerne. Overflade snavs. Respons. Mindre mærker og farvetab. Rammemål: 88 x 88 cm.