4559500. FOLKEDRAGT, Bohuslän, 20. årh. 6 stk.
Bodysuit i blå uld med krabbepoter. Snøring og trykknapper. Foret med bomuld.
Bomuldsoverdel med trådknapper og hulsøm.
Nederdel i blå uld. Tryklukning med trykknapper og skinneben.
Forklæde i hvid bomuld. Hulsøm og trådknap.
To par røde sokker. Uld og bomuld.
Anslået størrelse. 38—40.
Bryst, længde skulder-talje: 40 cm. Brystbredde: 94 cm.
Nederdel, længde: 81 cm, talje: ca. 75 cm.
Brugsslitage. Pletter og mindre huller. Flere huller i nederdelen.
Anslået størrelse. 38—40.