455743. U. KLEMM, dobbeltportræt, 1932, 70 x 50 cm.
Olie/maleri panel signeret U. Klemm i midten til højre og dateret (19)32, vandret format dobbeltportræt af ægtepar, udført i elegant beklædning med udsigt til beskueren, ca. 70 x 50 cm, i oval relieframme, ca. 84x64 cm.