Et kabinet, offentligheden, Jämtland. 19. århundrede.
4556141. Et kabinet, offentligheden, Jämtland. 19. århundrede.
Todelt. Uberørt skab, buet krone, dobbelte døre med tre hylder bag og skehylde, lysegrå base med udsmykning af buketter, marmoreret krone. Længde 110, bredde 37, højde 181 cm.
Slid, ridser, mærker. Dørparret er tørret fra hinanden, så der er en synlig glidning. To lister løse, men medfølger.