LAPPONIA HALSKÆDE MED VEDhæng signeret.

455272. LAPPONIA HALSKÆDE MED VEDhæng signeret.

Kæden og vedhænget er lavet af 925 sølv og begge er også stemplet for LAPPONIA med ordmærke eller signet Lapponia, statsmærke Finland, skalamærke for finheden 925 uden årstal.
Kæden arbejdes som en stangkæde med en ophængningsløkke. Længde 47 cm.
Vedhænget med sølvøje er lavet af en farveløs akryldråbe med en guldklump smeltet ind. Den er også stemplet.
Længde 3,5 cm, bredde 1,5 cm, totalvægt vedhæng + kæde 11,8 gram.

Enestående designersmykker fra 1970'erne, sjældne.

Få foretaget en gratis vurdering!

Inter-Arte
Antal besøg: 906