MANSKAPSVÄRJA, svensk, m/1685, såkaldt kommissærskjold, til infanteri.

455130. MANSKAPSVÄRJA, svensk, m/1685, såkaldt kommissærskjold, til infanteri.

Sortbehandlet jernbeslag med tommelfingerstang, dobbeltægget klinge, spolevikling af messingtråd med kranse.
Klinge stemplet med I(?) i begyndelsen af bladet, sandsynligvis fejlstemplet P-stempel.
Tre Wira-stempler på hver side af klingen.
Samlet længde ca 100 cm, klingelængde 86 cm.

Brugsslitage, mindre rustpletter, stødmærker på bladets kanter.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 10.705