454218. VÆGPENDUL, Gustaviansk, Petter Ernst, Stockholm, 1700-tallet.
Rigt skåret, dekoration med blandt andet blomsterguirlander og havrebuket, urskive signeret Ptr Ernst.
Højde ca 104 cm.
Pendulum.
Skader og aldersrelateret slitage.
Ikke funktionstestet.
Revner, revne i sideglas.
Nøgle/nøgler findes