Reolsystem af teak, "Royal System", Cado, Danmark, 1900-tallets midte (9+17).
4535339. Reolsystem af teak, "Royal System", Cado, Danmark, 1900-tallets midte (9+17).
"Royal System" reolsystem af teak. Designet af Poul Cadovius og udført hos Cado.
Sættet består af:
2 sekretærmoduler: Højde: 51,5 cm, bredde: 80 cm, dybde: 40 cm
1 sekretærmodul: Højde 42,5 cm, bredde: 80 cm, dybde: 37,5 cm
1 skab med skydelåger: Højde: 42,5 cm, bredde: 80 cm, dybde: 37,5 cm
1 skab med skydelåger af glas: Højde: 33,5 cm, bredde: 80 cm, dybde: 24 cm
4 hylder: Bredde: 80 cm, dybde: 20 cm
3 vanger: Længde: 175,5 cm
14 bøjleophæng af messing i forskellig størrelse.
Diverse beslag og skruer.
Alders- og brugsspor, herunder ridser, mærker, finerafslag og hak. En vange fremstår med afskæring og afslag. To hylder fremstår med huller. Sekretær med højde på 42,5 cm mangler nøglebeslag.
Sættet består af:
3 vanger: Længde: 175,5 cm
Diverse beslag og skruer.