Wakizashi med klinge i Naginata-form, klingelængde 58 cm, totallængde inkl. saya og greb 95 cm.
Samling 17/19. århundrede, frakkelæder i grebet, to menukis, shikashi tsuba i jern.
Saya i træ med blomsterdekoration mod sort baggrund.
Brugsslitage, mindre hakker i spidsen, f.eks. med skader og revner.
Mekugin mangler (bambuspind til montering af grebet på tangen).