BORDPENDUL, brændt forgyldt bronze, ca. 1850/60'erne.

452063. BORDPENDUL, brændt forgyldt bronze, ca. 1850/60'erne.

Pendyl kronet af en kvindeskikkelse med fugl, skiftevis måtte og blanke dele af poleret forgyldning.
Fransk urværk med streger, wireophæng af pendul, sølvbelagt urskive med romertal.
Højde 44,5 cm, bredde 36 cm, dybde 12 cm.

Brugsslitage, ikke funktionstestet, nøgle mangler.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 2.148