SERVICE 104 stykker i stentøj, Rörstrand "Parisienne" slutningen af 1800-tallet.
451519. SERVICE 104 stykker i stentøj, Rörstrand "Parisienne" slutningen af 1800-tallet.
Polykrom og delvist forgyldt dekoration, med skulpturelle håndtag og lågknopper i form af bambus.
Dybtstemplet Rörstrand og i flydende sort "Parisienne".
Servicen består af: Stor terrine med låg og fad: Højde 30, bredde 36 cm.
Gulerod med låg, på fod: Højde 16,5, bredde 30,5 cm.
2 sauceskåle med fade og låg: Højde 18, bredde 20,5 cm.
4 gulerødder med kroge: Længde 30,5 og 36 cm.
8 fade, ovale: Længde 46 cm, 38 cm, 33,5 cm, 32 cm, 25,5 cm.
36 middagstallerkener, diameter 26,3 cm.
18 suppetallerkener, diameter 26,3 cm.
17 frokosttallerkener, diameter 22,4 cm.
11 tallerkner, diameter 18,5 cm.
Terrine med et indre Kantstødt.
Et udstillingsfad med aflukket håndtag.
af tallerkenerne er følgende misfarvede: 15 middagstallerkener, 8 suppetallerkener, 7 frokosttallerkener, 7 serveringstallerkener, samtlige fade er i misfarvet stand.
Ellers er der farveskift i printet og gulddekorationen er slidt.