MICHEL DELACROIX. FARVELITOGRAFI “PARIS: PLACE DE VOSGES.
450205. MICHEL DELACROIX. FARVELITOGRAFI “PARIS: PLACE DE VOSGES.
ORIGINAL HORSE-COAT IN WINTER” Signeret med blyant, med oplagsnummer 89 / 150, ikke indrammet.
Originalt litografi på håndlavet papir ARCHES FRANCE. Motivet er formentlig skabt i begyndelsen af 80'erne af det 20. århundrede, motivstørrelse ca. 49 x 59 cm på lagt papir ca. 56x76 cm.
MICHEL DELACROIX blev født i Paris i 1933. Han studerede der og havde adskillige solo- og gruppeudstillinger i Frankrig og Europa. Han er anerkendt af adskillige priser som en vigtig repræsentant for "primitiv kunst".