450027. VASE OG PLADE, 2 dele, keramik, "Red Band", Hjördis Oldfors og model "1034/136", Marie Simmulson, Upsala-Ekeby, 1950'erne.
Vase, sort/hvid dekoration, lavet til Turitz & Co (Epa stormagasiner), højde 27 cm.
Tønde, "Red Ribbon", længde 23,7 cm.
Brugsslitage. Vase med mindre Kantstødt i underkant og indvendig krakelering.