448854. BORD, valnød, anden del af 1800-tallet.
Udtrækkeligt bord med hjulskiver. Senere indstiksbrædder i fyrretræ. Længde 116 + 50 + 50 cm. Bredde 104 cm. Højde 78 cm. Messingdæksel til hjulskiver medfølger.
Brugsslitage. Der opstår ridser og mindre blå mærker. Påberåber sig bilagsudtræk.