4472262. GÖSTA CALMEYER, TILSKREVET, STEN I VANDMÆRKER.
Olie på lærred, ikke signeret, 87x106 cm.
Efter sigende blev oliemaleriet købt usigneret fra Calmeyer. Calmeyer ville efterfølgende besøge indehaveren for at underskrive værket med tilbagevirkende kraft - men det kom aldrig af.