POUL CADOVIUS. Reolsystem af teak, Royal System, "System CADO", Danmark, 1900-tallets midte (7+8).

4470545. POUL CADOVIUS. Reolsystem af teak, Royal System, "System CADO", Danmark, 1900-tallets midte (7+8).

"System CADO" reolsystem af teak. Designet af Poul Cadovius og udført hos Royal System.

Reolsystemet består af:

Et modul af teakfiner med skydelåger af glas og to glashylder:
Højde: 56 cm, bredde: 80 cm, dybde: 22 cm.

Et modul af teakfiner med skydelåger:
Højde: 42,5 cm, bredde: 80 cm, dybde: 38 cm

Et bord i teakfiner med tillægsplade:
Højde: 71 cm, længde: 120 cm (tillægsplade: 50 cm), bredde: 80 cm

Fire hylder af teakfiner. Mærket "Made in Denmark":
Bredde: 80 cm, dybde: 22 cm

To vanger:
Længde: 157 cm

Fem hyldeknægte af teak, heraf to små og tre større.

Alders- og brugsspor, herunder ridser, mærker, finerafslag, pletter, skjolder, malingpletter og hak. Tillægsplade fremstår med afslag. Bordpladen fremstår men falmet bordplade. Vanger fremstår med revner og malingpletter.

Få foretaget en gratis vurdering!

Reolsystemet består af:

Bredde: 80 cm, dybde: 22 cm

To vanger:
Længde: 157 cm

Antal besøg: 775