POUL CADOVIUS. Reolsystem af teak, Royal System, "System CADO", Danmark, 1900-tallets midte (7+8).
4470545. POUL CADOVIUS. Reolsystem af teak, Royal System, "System CADO", Danmark, 1900-tallets midte (7+8).
"System CADO" reolsystem af teak. Designet af Poul Cadovius og udført hos Royal System.
Reolsystemet består af:
Et modul af teakfiner med skydelåger af glas og to glashylder:
Højde: 56 cm, bredde: 80 cm, dybde: 22 cm.
Et modul af teakfiner med skydelåger:
Højde: 42,5 cm, bredde: 80 cm, dybde: 38 cm
Et bord i teakfiner med tillægsplade:
Højde: 71 cm, længde: 120 cm (tillægsplade: 50 cm), bredde: 80 cm
Fire hylder af teakfiner. Mærket "Made in Denmark":
Bredde: 80 cm, dybde: 22 cm
To vanger:
Længde: 157 cm
Fem hyldeknægte af teak, heraf to små og tre større.
Alders- og brugsspor, herunder ridser, mærker, finerafslag, pletter, skjolder, malingpletter og hak. Tillægsplade fremstår med afslag. Bordpladen fremstår men falmet bordplade. Vanger fremstår med revner og malingpletter.
Reolsystemet består af:
Bredde: 80 cm, dybde: 22 cm
To vanger:
Længde: 157 cm