446310. SPISESTÆT, 57 dele, flinttøj, "Gurli", Rörstrand, 1940'erne.
12 middagstallerkener, 12 dybe tallerkener, 12 entrétallerkener, 10 tallerkener, 4 serveringsfade, 4 serveringsskåle, kande, sauceskål, suppeterrin.
Brugsslitage. Noget slidt indretning. Krackelyr.