446223. SENGEBORD, et par, Halvdan Pettersson Möbelfabrik, Tibro, 1950'erne.
Fineret og mahogni. Rund form med messingdetaljer. Klædt i beige imiteret læder. To skuffer. Diameter 37, højde 54 cm.
Brugsslitage, mindre finerskader. Skader/stød/slagmærker. Have på. En kasse med bundter.