Urkasse 34 mm, guld på stål, fra 1967, kaliber 564, 24 juveler, justeret i 5 positioner, temperaturkompensator, datovisning.
Knækket skive, såkaldt. tærteform i sølv med sortfarvet stregindeks, originalt glas, Omega æske.
Brugsslitage, bevægelse fungerer upåklageligt ved testning, bagkasse med mindre ridser.