4452297. PETER ELLENSHAW (1913-2007), „SØLV SOLNEDGANG“.
Skildrer et havlandskab med solen skinner gennem en sky, signeret og dateret „42"? nederst til venstre, olie på plade, 61,5 x 100.5cm, i hvidmalet ramme, 74 x 113.5cm.
Gulfarvning til lak.1cm langt område med malingstab til venstre kant af maleriet, mindre tab under det. Rammen er gulnet, med små chips i kanterne.