Kampscene fra trediveårskrigen.

4445318. Kampscene fra trediveårskrigen.

Farvelitografi centreret øverst, ref. *Afgrænsning af mødet mellem svensk og keyserian af Wiseloch*, efter Matthäus Merian, detaljeret visning af Wiesloch og slaget foran byen under den 30-årige krig, fra bakken ser du ned på de svenske og kejserlige soldater, talrige sårede og faldne ligger i marken, konvojen med vognene er i baggrunden, de enkelte tropper er nummereret med bogstaver opført, en legende om dette er under illustrationen, fra M. Merian den Ældre -Theatrum Europaeum-, trykseng ca. 32 x 23 cm, foldet i midten, diagonalt skåret passepartout, bag glas i rammen ca. 52,5 x 45,5 cm.

Tegn på slid på grund af alder.

Få foretaget en gratis vurdering!

Adresse

Schlossallee 7
09577 Niederwiesa OT Lichtenwalde
Tyskland

Placering
kl. Lager
Antal besøg: 222