444374. CHIFFONJÉ, slutningen af 1800-tallet.
Fineret med valnød og valnødderod. Messing beslag. Nedklappelig skriveklap med underliggende skriveinteriør. Tre skuffer under og en skuffe over skriveklappen. Centrallås. Drejet indretning. Længde 93. Bredde 54. Højde 141 cm.
Have på. Mindre tørrevner og finerskader. Nogle formstykker mangler.