4433091. ET VINTAGE TYSK JUBILÆUMSUR.
Under en erstatningsplastikkuppel er urskiven med romertal og torsionspendul omgivet af tre forgyldte metalfigurer af Hercules, alle forbundet via et kædeled. Fremstillet af Kern, Tyskland. Højde 21cm x Diameter 15,5 cm.
Generel alder og slid på håndteringen, nogle mærker og ridser. Solgt som uprøvet, funktionalitet ikke garanteret.