442603. BORDLAMPE, hvid marmor, sidste halvdel af det 20. århundrede.
Bordlampe med kraftig hvid marmorfod, højde 64 cm, råhvid oval skærm, diameter 54 cm, forniklet stang med lampeholder i poleret stål, formentlig italiensk design.