Øreringene er lavet af 925 sølv og helt forgyldt i 585 gult guld, og stemplet derefter på bagsiden. De clip-on ørekroge bærer fleksibelt ophængte ægte naturlige smaragder i en flad dråbeform med facetter på begge sider i et udførligt skakternet snit.
Ørering længde 3,5 cm, bredde 1,4 cm, vægt 5,7 gram.