MØNTER og SEDLER, Sverige og Tyskland, 1900-tallet, sølvmøntvægt 194 gram.
440874. MØNTER og SEDLER, Sverige og Tyskland, 1900-tallet, sølvmøntvægt 194 gram.
Mest nikkelmønter, slutningen af det 20. århundrede.
1 ringbind med kobber- og jernmønter, 1 øre, 2 øre, 5 øre, 1905 - 1970.
1 hårdt præget 1-øre, 1858.
5-kronesedler og 10-kronesedler fra 1940 - 1970.
2 100-kronesedler, 1958 og 1963, 2 50-kronesedler 1960 og 1958.
4 tyske pengesedler, 2 50 mark, stemplet juni 1919 og 2 50 mark 1914.
1 hårdt præget 1-øre, 1858.