KOSTUME, "Mandarin Suit", silke, midten af det 20. århundrede.

440591. KOSTUME, "Mandarin Suit", silke, midten af det 20. århundrede.

Todelt jakkesæt; jakke og nederdel. Silke satin med guldbroderi. Fuldt foret. Jakke med agraffer, opretstående krave. Længde (skulder til nederste forkant) ca 64 cm. Brystvidde ca 96 cm. Ærmelængde ca 43 cm. Nederdel med kontralæg. Længden på nederdelen er ca 99 cm. Taljemål ca 82 cm.

Størrelse ca. 38, ifølge oplysninger.

Syet af en syerske. Høj kvalitet.

Mindre Brugsslitage.

Få foretaget en gratis vurdering!

Mindre Brugsslitage.

Antal besøg: 536