4397711. JOHAN PETTERSEN. bryllupskop, sølv, Söderhamn, 1762.
Stor rokoko holder. Forgyldt kant, fod og inderside. Livet med rocailles og bladkrans. Livet med bryllupsmonogram PRS BJD. Stemplet med signaturstemplet JP. Årligt brev D. Kunne muligvis dateres til 1758, ifølge bogen Söderhamnssølv fra tre sekler, Helge Nords donation, Kjell-Olof Hofsberger, s. 10.