ET WIENER-STILREGULATOR VALNØD OG EBONISERET VÆGUR.

4395449. ET WIENER-STILREGULATOR VALNØD OG EBONISERET VÆGUR.

1800-tallet, den 6 1/2" emaljerede urskive med et otte-dages værk, der rammer en gong, i en valnødfineret og eboniseret kasse af arkitektonisk form, pendul, to vægte og vikler til stede, 116 cm høj x 45 cm bred.

Arbejdstilstand ukendt/uprøvet. Bevægelse løs (har brug for nye stifter til at fastgøre til etuiet). Mindre buler i vægt og pendul, dørlås mangler løkke.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 266