4389894. SEKRETÆR, skrå klappe i egetræ, 17./19. årh.
Skrå klap med bagskuffe og rumindvendigt. Fire kasser foran. Snaplås. Messingbeslag.
Bredde ca. 105 cm. Dybde ca. 51 cm. Højde ca. 106 cm.
Ridser, mærker, mindre skader. Senere overfladebehandling. Tørre revner. Nederste skuffer låst.
Nøgler mangler.