438783. SAMOVAR, messing, 3 dele, Kolchugino, Rusland, 19./20. århundrede.
Bakkediameter 46,5 cm Skåldiameter 19,5, højde 5,5 cm Samovar længde 32, bredde 25, højde 44,5 cm.
Bakken med slitage og mindre skader langs kanten. Skål med mindre brugsspor. Samovaren med revne i den ene kant, ellers pletter.