4382425. Dansk snedkermester, stol af massivt egetræ og kernelæder, Danmark, 1900-tallets anden halvdel.
Stol med stel af rundstokke i massivt egetræ. Ryglæn med tydelige dyvelsamlinger. Sæde af udspændt, mørkebrunt læder.
Umærket med antageligt udført af dansk snedkermester.
Højde: 69 cm. Bredde: 50 cm. Dybde: 47 cm.
Billede nr. 2 illustrerer genstanden i en indretning.
Alders- og brugsslitage i form af ridser, mærker og skjolder. Læder med ridser, mærker og generel patina.
July Selected