Dansk snedkermester, stol af massivt egetræ og kernelæder, Danmark, 1900-tallets anden halvdel.

4382425. Dansk snedkermester, stol af massivt egetræ og kernelæder, Danmark, 1900-tallets anden halvdel.

Stol med stel af rundstokke i massivt egetræ. Ryglæn med tydelige dyvelsamlinger. Sæde af udspændt, mørkebrunt læder.

Umærket med antageligt udført af dansk snedkermester.

Højde: 69 cm. Bredde: 50 cm. Dybde: 47 cm.

Billede nr. 2 illustrerer genstanden i en indretning.

Alders- og brugsslitage i form af ridser, mærker og skjolder. Læder med ridser, mærker og generel patina.

Tema

July Selected

Få foretaget en gratis vurdering!

Tema

July Selected

Antal besøg: 583