Harman Kardon, integreret forstærker, model „PM660“, 1980'erne.
specifikationer
Udgangseffekt: 80 W RMS pr. kanal @ < 0,02% THD < primært lavordens harmoniske
Strømbåndbredde: HALV EFFEKT - 10 Hz - 100 kHz til 8 ohm
Frekvensrespons: 4 Hz — 140 kHz +0, -3 dB
Stigetid: SQUARE WAVE - 1.8 usec (20 kHz til 8 ohm ved nominel pwr-udgang)
Svinghastighed: 80V/USEC
Dæmpningsfaktor: < 50
Signal-til-støj-forhold:
AUX — 94 dB, „A“ WTD
Fonomm — (ref: 5mV) 84dB, „A“ WTD
PHONO MC — 74dB, „A“ WTD
Phono Overbelastning:
MM — 200 mV
MC — 4,0 mV
RIAA udligning: +/- 0,7 dB
Phono-indgangsfølsomhed: 47k ohms/100pf
filtre:
HIGHCUT - 6 kHz, 12 dB/oktav
SUBSONISK — 15Hz, 12dB/oktav
Lydstyrkekontrol:
+10dB @50Hz/+3dB @10KHz (lydstyrke ved -40dB)
+5 dB @50 Hz/+ 1,5 dB ved 10 kHz (lydstyrke ved -15dB)
Firkantbølgehældning: < 5% (20Hz)
Dimensioner: h. 12,5 cm. B. 44 cm T. 36 cm.
Alderspassende tilstand, gulnet. ridser, buler. Der gives ikke en funktionel garanti. Fod mangler.