ZETTERSTEDT, JOHAN WILHELM. Rejse gennem Sweriges og Norriges patchlands, gennemført i 1821. JI-II. Lund (Berlins boktr.) i 1822.
8:o. 185 x 125 mm. (4), VI, XI-XV, (1, blank side), (1) -266; (2), (1) -231, (1, blank side) s. 2 blade mangler (s. VII-X), 3 foldbare håndfarvede indgraverede fugleplanker efter B. F. pommes frites, Nøddeagtigt, næsten nutidigt halvfransk bånd, fire hævede bind, marmorerede indbindingspapirer, stænkede snit, front- og efterskriftblade mangler, titelbladet repareret i inderkanten, lidt solrigt og med et par pletter, underskrift dateret 1871 på titelbladet. indlæg med enkelte pletter, en af plankerne delvist solrig. iBring 458, Schiotz 1215.
+
DUBEN, GUSTAF VON. Lappland og Lapland, helst det svenske. Etnografiske studier af Gustaf von Düben. Med 1 kort, 8 planer og 78 træsnit. Stockholm, P.A. Norstedt & Soners Förlag, 1873.
8:o. 250 x 180 mm. Illustreret. 8 litograferede plader, heraf 2 i farve, 1 stort foldbart farvelitograferet kort. Lidt slidt nutidigt halvfransk bånd med fem hævede bind, dekorationer og titel i guld på bagsiden, marmoreret indbindingspapir og snit, forsiden mangler. Første udgave.
Se teksten ovenfor.
+
Se teksten ovenfor.