437924. TURKIS HALSKÆDE Sølv 835 forgyldt.
Halskæden er lavet af 835 sølv og er stemplet derefter. Den har en fint struktureret midtersektion med en oval naturlig turkis cabochon og 4 runde facetslebne hvide topaser.
Halskæde længde 42 cm, bredde 2 cm, turkis 8 x 6 mm = 1 ct., vægt 10,5 gram.
Rigtig god stand, der er også matchende damering og armbånd.