SCHLYTER, CARL JOHAN M.FL. (udgiver). Corpus Iuris Sueo-Gothorum antik. Samling af Sweriges Gamla lager, på kongl. Mays nådige kommando over udgifterne til D. H. S.Collin og D. C.J. Schlyter, I-XIII. Stockholm, af Z. Haeggström, 1827/S. A. Norstedt & Sønner, 1830-34/Lund, Berling, 1868-77.
4:o. 260 x 210 mm. I alt 33 litograferede faxplaner. Senere halvpergamentbånd, røde og grønne bagetiketter med titler og udstedere i guld. Marmoreret bindingspapir og skåret. Aksel Anderssons stempel på fødselsbladene. 13 bind.
Proveniens: Karl Joar Westman (1939-2022) var advokat og bankmand, også virksomhedsejer i Indien og Sri Lanka. Han var en hengiven samler af antikviteter, maleri, skulptur, kunsthåndværk og ikke mindst bøger. K. J. Westman fulgte alle bogauktioner fra studietiden og besøgte ofte utallige antikviteter. Rejseskildringer fra ældre tider interesserede ham især, men han var også fascineret af selve boghåndværket og havde derfor mange smukke bånd i sin samling. Han var søn af statsrådet og professor K. G. Westman og hans kone Margit, født Printz.
Lidt solrige rygsøjler, der mangler samlingstitlen og to blade med reparerede revner i første del, nogle plancher flettet.