MARIANNE VON MÜNCHOW. Ryamatta 'Granar', mål: 207x136 cm.

435788. MARIANNE VON MÜNCHOW. Ryamatta 'Granar', mål: 207x136 cm.

Kæde: ubleget hørgarn Indslag: gråmeleret kohårsgarn i bunden, ryg af snoet uldgarn, dekoration i form af stiliserede lange slanke grantræer i flere blandede nuancer af grøn, blå, pink og brun-sort. De første strækker hele tæppets længde. Kantet med grå-beige tykke bomuldsbånd i blondetwill blev tæppet med titlen 'Granar' komponeret i 1957 af interiørarkitekten Marianne von Münchow f. 1917 Hun var blevet inviteret til at udstille på den 9. håndværksmesse i München og vandt en guldmedalje der for denne rya, signeret MvM og HS 'Hemslöjden'.

Brugsslitage og nogle løse tråde.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 2.404