BØGER, 38 stk., Nordisk Familiebog, samtaleleksikon og ægte encyklopædi, begyndelsen af det 20. århundrede.

435589. BØGER, 38 stk., Nordisk Familiebog, samtaleleksikon og ægte encyklopædi, begyndelsen af det 20. århundrede.

Andet oplag udkom herefter i 38 bind (hvoraf en del af 34 og 35-38 er tillægsbind) 1903-1926 og kaldes normalt Ugleudgaven, fordi udsmykningen på bogryggen på en af indbindingsvarianterne var dekoreret med en ugle. Den indeholder cirka 182.000 søgeord og anses normalt for at være Sveriges mest komplette bogbundne encyklopædi. Der behandles en frygtelig masse begreber, som helt eller delvist er overset i senere udgivne leksika.

Bogrygge med skader, slitage.

Få foretaget en gratis vurdering!

Bogrygge med skader, slitage.

Antal besøg: 1.546