4353841. HENRI MATISSE. En ung kvinde.
Litografi på „Papier de Chine“
Signeret og nummereret 47/50. Lavet i 1922, i en udgave på halvtreds eksemplarer til salg, en kunstners test og ti til værkstedet. „Henri Matisse: Catalogue raisonné de l'oeuvre gravé“, Paris, Claude Duthuit, 1983, nr. 427, side. 39.
44,8x55,5 cm.
Foldninger, fugt og rustpletter. Et fragment mangler i øverste højre hjørne.
44,8x55,5 cm.