4349434. INDISK GANJIFA-SPIL SPILLEKORT OG KASSER, 19. ÅRHUNDREDE.
Trækasser af rektangulær form med glidebetræk, en signeret og polykrom malet med figurer i høflige scener. Kassens sider indeholder en procession af figurer med heste, kameler, elefanter og vogn. Den ene side viser en jagtscene med en tiger. Større kasse 19,3 cm x 7,5 cm x 8,5 cm høj inklusive dækhåndtag. (2)
Den større kasse består af 80 finmalede cirkulære kort/poletter individuelt dekoreret, ca. 4,7 cm i diameter.
Den mindre kasse bestående af en mængde kort sammensmeltet i fire grupper med fire løse kort, ca. 5 cm diametre.
Herkomst: Ejendom tilhørende afdøde Anthony H. Christie (1922-94). Professor i sydøstasiatiske studier ved SOAS.
Større kasse generelt i god stand for sin alder, og kortene er godt bevarede. Nogle små pletter af tab til dekoration omkring bunden af kassen på steder.
Mindre kasse med mere slid på kassens kanter med lille tab i hjørnet af kassen under håndtaget. Størstedelen af kortene smeltet sammen med de løse brikker i meget slidt stand.