GLAS, 94 dele, krystal, "Junior" model "Odelberg", Kosta, første halvdel af det 20. århundrede.
434075. GLAS, 94 dele, krystal, "Junior" model "Odelberg", Kosta, første halvdel af det 20. århundrede.
Kvadratfod og poleret indretning med forgyldte detaljer.
8 rødvinsglas, højde 16 cm.
7 hvidvinsglas, højde 13,7 cm.
6 champagneglas med grøn kop (begrænset specialproduktion), højde 19,5 cm.
8 ølglas, højde 13 cm.
18 sherryglas, højde 9 cm.
2 champagneglas, højde 12 cm.
4 stærke vinglas, højde 10,5 cm.
1 drikkeglas, højde 10 cm.
8 snapseglas, højde 11,2 cm.
13 selterglas, højde 9 cm.
16 stk, nitterglas, højde 9 cm.
3 karafler heraf 1 uden gulddekoration fra fabrikationen, højde 23,5 - 31 cm.
8 rødvinsglas, højde 16 cm.
8 ølglas, højde 13 cm.
18 sherryglas, højde 9 cm.
2 champagneglas, højde 12 cm.
1 drikkeglas, højde 10 cm.
8 snapseglas, højde 11,2 cm.
13 selterglas, højde 9 cm.